Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Montaż grzejnika łazienkowego

2018-01-02
Montaż grzejnika łazienkowego

Montaż grzejnika łazienkowego

W wyposażeniu nowoczesnej łazienki nie może zabraknąć stylowego grzejnika, który zapewni nie tylko właściwy komfort cieplny, ale także posłuży m.in. do suszenia ręczników czy bielizny. Doskonałym wyborem są tzw. drabinki łazienkowe, które ze względu na swoją ażurową konstrukcję doskonale współgrają ze współczesną armaturą czy płytkami. Co więcej, samodzielny montaż takiego grzejnika nie powinien sprawiać żadnego problemu. O czym należy pamiętać?

Dobór odpowiedniego grzejnika drabinkowego

Sekretem efektywnego działania grzejnika łazienkowego jest nie tylko jego właściwy montaż, ale także wybór odpowiedniego modelu. Poza względami wizualnymi należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, zwłaszcza na: materiał wykonania (rury i profile mogą być wykonane ze stali, miedzi czy aluminium), moc grzewczą urządzenia dostosowaną do metrażu pomieszczenia (zwykle na 1m2 wymagane jest około 100 W mocy cieplnej), a także na sposób zasilania.

W przypadku ostatniego z wymienionych aspektów grzejniki drabinkowe mogą być zasilane z instalacji centralnego ogrzewania (typ wodny) lub dostępne z grzałką elektryczną (wówczas podłączane są do prądu). Warto również rozważyć wybór urządzeń wodno-elektrycznych, które pozwalają zoptymalizować koszty zużycia energii. Mogą one bowiem być podłączone zarówno do CO, jak i prądu, dzięki czemu w sezonie letnim można dogrzewać pomieszczenie przy użyciu grzałki, z kolei zimą urządzenie to jest zasilane przez instalację centralnego ogrzewania.

Przygotowanie odpowiednich narzędzi

Po wyborze odpowiedniego modelu drabinki łazienkowego, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy w zestawie znajdują się wszystkie potrzebne elementy, takie jak: zawory, adaptery do zaworów, kołki mocujące i odpowietrznik. Następnie, warto przygotować sobie wszystkie potrzebne narzędzia do montażu grzejnika łazienkowego. Wśród nich powinni znaleźć się przede wszystkim: poziomica, wiertarka, wiertło do glazury (bądź widiowe), klucz angielski, wkrętak oraz kombinerki. Dodatkowo, do montażu grzejnika łazienkowego przydadzą się takie elementy, jak śruby z kołkami, pakuły (lub taśma teflonowa), a także ołówek.

Jeśli wszystkie narzędzia zostały skompletowane, to można przystąpić do montażu grzejnika drabinkowego. W trakcie tej czynności warto jednak zachować folię zabezpieczającą, która umieszczona jest na zakupionym modelu. Pozwoli ona chronić powierzchnię drabinki przed ewentualnymi zarysowaniami czy zabrudzeniami. Co więcej, przed przystąpieniem do prac montażowych, warto również zapoznać się z rysunkiem poglądowym. W oparciu o jego założenia, należy sprawdzić, czy rozstaw grzejnika i elementów mocujących jest zgodny z projektem.

Jak zamontować grzejnik łazienkowy?

Montaż grzejnika drabinkowego jest w dużym stopniu uzależniony od sposobu poprowadzenia instalacji (w podłodze czy w bruzdach ściennych). Nie bez znaczenia jest również ich rodzaj, gdyż w sprzedaży dostępne są urządzenia grzewcze, które można podłączyć np. wyłącznie od dołu czy z boku. Zazwyczaj grzejniki montowane są w najchłodniejszych miejscach pomieszczenia, a więc na ścianach pod oknami. W przypadku podłączenia dolnego konieczne jest wycięcie odpowiednich otworów w płytkach na rury.

Przed przystąpieniem do montażu grzejnika łazienkowego, należy zapoznać się dokładnie z instrukcją producenta, która załączona jest do zakupionego modelu. Niemniej, można wyróżnić kilka podstawowych czynności, które są uniwersalne dla większości oferowanych urządzeń grzewczych.

Kolejność prac montażowych

Po wypakowaniu grzejnika i pozostałych elementów, a także upewnieniu się, że ich rozstaw jest zgodny z rysunkiem poglądowym, należy przenieść wymiary z projektu na miejsce montażu. Jeśli urządzenie grzewcze jest nowe, konieczne jest jego odpowiedniego przygotowanie, a więc wyciągnięcie zaślepek i wkręcenie odpowiednich elementów (odpowietrznik i śrubunki). W tym celu wystarczy użyć kombinerek, a także nie zapomnieć o wcześniejszym nawinięciu pakuł.

Do instalacji, która wyprowadzona jest ze ściany, należy zamontować zawory CO (zasilający i powrotny). Rury należy podłączyć do króćców, które znajdują się na dolnych krawędziach urządzenia grzewczego. W przypadku modeli bocznych, króćce mocujące usytuowane są po bokach. W trakcie dokonywania tej czynności trzeba zachować dużą ostrożność, gdyż błędne podłączenie tych elementów może skutkować obniżeniem efektywności grzejnika nawet o 30%. Rura zasilająca (doprowadzająca gorącą wodę) musi znajdować się w górnej części urządzenia, z kolei powrotna (odprowadzająca zimną wodę) w dolnej części.

W trakcie umieszczania drabinki łazienkowej należy pamiętać, aby była ona zamontowana ze spadkiem (lekko uniesiona ku górze), do czego niezbędna okaże się poziomica. Następnie w wyznaczonych miejscach na ścianie, powinno się wykonać odpowiednie otwory. W tym celu należy użyć wiertarki udarowej, dbając przy tym, aby nie uszkodzić płytek. Po wbiciu kołków i przykręceniu uchwytów należy przytwierdzić grzejnik poprzez dokręcenie śrubek dociskowych i śrubunków.

Wybór odpowiedniej głowicy termostatycznej

Współcześnie, w każdej nowoczesnej łazience można spotkać się z grzejnikiem wyposażonym w głowice termostatyczne, które pozwalają na optymalne wykorzystanie ciepła dostarczanego przez urządzenie. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów tej aparatury sterującej, które można z łatwością dopasować zarówno do modelu grzejnika (np. bocznozasilany czy dolnozasilany), jak i designu poszczególnych elementów wyposażenia łazienki. Montaż głowicy termostatycznej jest bardzo prostym zadaniem, dlatego wykonanie go samodzielnie nie powinno sprawić żadnego problemu. Zwykle element ten umieszcza się na zaworze termostatycznym grzejnika, a następnie dokręca się nakrętkę głowicy.

Montaż grzejnika łazienkowego z pozoru może wydawać się skomplikowanym procesem. Warunkiem prawidłowego podłączenia tego typu urządzenia jest przygotowanie odpowiednich narzędzi oraz przestrzeganie kilku wyżej omówionych zasad.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.86 / 5.00 269 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-17
Wszystko w porządku.
2024-04-14
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, precyzyjna komunikacja, szybka i elegancka wysyłka. Jestem szczerze pod wrażeniem tego, jak dbacie o kontakt, informując o przebiegu zakupu drogą mailową: od momentu, gdy kliknęłam „kupuję i płacę” aż do odbioru towaru przez InPost. Super firma, tak trzymajcie Kochani!
pixel