Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak prawidłowo dbać o trawnik i żywopłot?

2018-01-02
Jak prawidłowo dbać o trawnik i żywopłot?
Jak prawidłowo dbać o trawnik i żywopłot?

Zadbany ogród to powód do dumy i reprezentacyjna część każdej działki. Za jego schludny wygląd nie zawsze odpowiadają jednak fantazyjne, kwiatowe rabaty czy też ozdobne krzewy. Aby intrygował, nie musi być również tajemniczy, jak w historii znanej z popularnej lektury. Niekiedy wystarczy jedynie odpowiednio wypielęgnowany trawnik oraz żywopłot. Jak prawidłowo zadbać o te elementy ogrodu?
Kiedy sadzić żywopłot?
Za każdym eleganckim żywopłotem kryje się mnóstwo pracy ogrodnika-amatora. Warto mieć świadomość tego, że uzyskanie pożądanego efektu zielonej ściany zawsze wymaga zaangażowania oraz regularności. Co więcej, zdecydowanie lepiej zacząć dbać o wygląd żywopłotu już od momentu zasadzenia. Dużo trudniej przywrócić mu bowiem dawną świetność po miesiącach lub latach zaniedbań wszelkich zabiegów.
Wiele aspektów związanych z pielęgnacją żywopłotu warunkuje wybrany gatunek rośliny. Przed zasadzeniem należy zatem poznać jej wymagania oraz charakterystykę. Zasadniczo można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje żywopłotów: liściaste i iglaste. Pierwszą grupę stanowią drzewa i krzewy z odkrytymi systemami korzeniowymi. Sadzi się je jesienią (gdy liście spadają) lub wczesną wiosną (przed rozkwitem pędów). Rośliny w pojemnikach można natomiast sadzić niemal zawsze, pod warunkiem, że ziemia nie jest zmarznięta. Kryterium to dyskwalifikuje zatem najczęściej okres późnej jesieni oraz zimy.
Systematyczne cięcie, czyli kluczowy zabieg pielęgnacyjny żywopłotu
Cięcie żywopłotu to obok regularnego podlewania i nawożenia najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. To ono odpowiada za stymulację nowych pędów do wzrostu, kształtując bujność i gęstość roślin. Regularność gwarantuje także nadanie żywopłotowi pożądanego kształtu. Ma on związek nie tylko z estetyką, ale także z odpowiednim doświetleniem poszczególnych gałązek czy też optymalną cyrkulacją powietrza wewnątrz korony, więc nie należy traktować tej czynności po macoszemu.
Kiedy należy przycinać żywopłot formowany?
Żywopłot formowany trzeba podciąć pierwszy raz tuż po umieszczeniu roślin w ziemi. Jeśli proces odbywa się jednak jesienią, można poczekać z cięciem do wiosny, aby ułatwić im zimowanie. Ścięcie rośliny na wysokości 20-30 cm odwdzięczy się później zwartą, bujną strukturą, począwszy od samej podstawy. Następne strzyżenie powinno odbyć się na przełomie marca i kwietnia. Panują wówczas odpowiednio wysokie temperatury, co tworzy odpowiednie warunki do szybkiego zabliźnienia ran po nożycach. Proces należy powtórzyć na początku sierpnia. To ostatni dzwonek, aby dać nowym pędom czas na zdrewnienie przed nadchodzącymi przymrozkami. Dopóki żywopłot nie osiągnie odpowiednich rozmiarów, dwa cięcia rocznie stanowią optymalną liczbę. Gdy w pełnej krasie wywiązuje się ze swoich obowiązków, a strzyżenie ma na celu przede wszystkim formowanie, można realizować je nawet co miesiąc.
Podstawowe wyposażenie ogrodnika, czyli przydatny sprzęt
Czas spędzony na przycinaniu żywopłotu można znacząco skrócić, sięgając po wysokiej jakości sprzęt. Każdy ogrodnik, który zajmuje się pielęgnacją swojej zielonej ściany, powinien dysponować nożycami do żywopłotu. Stanowią bowiem urządzenie pozwalające sprawnie uformować żywopłot zgodnie z własnymi preferencjami. Szerokie spektrum udogodnień sprawia natomiast, że cały proces jest przyjemny i zapewnia frajdę. Rozsądnym rozwiązaniem przy żywopłotach o mniejszej powierzchni okazują się tradycyjne nożyce oraz sekator. W ich przypadku szybkość pracy i wydajność zastępuje większa precyzja.
Koszenie, podlewanie i nawożenie - trzy kroki do zielonego dywanu
Każdy człowiek marzy o tym, aby jego trawnik prezentował się co najmniej tak dobrze, jak murawy z europejskich aren piłkarskich. Mało kto może liczyć na wsparcie fachowego greenkeepera, ale ze względu na nieco inny charakter eksploatacji przydomowego trawnika, o jego schludny wygląd można zadbać samodzielnie. Wystarczy pamiętać o trzech głównych aspektach pielęgnacji: koszeniu, podlewaniu i nawożeniu. Choć żadna z wymienionych czynności nie sprawia wrażenia skomplikowanej, możliwe jest popełnianie szeregu błędów.
Koszenie trawnika ma na celu nie tylko skrócenie źdźbeł, ale także pobudzenie ich do szybszego wzrostu i intensywniejszego krzewienia. Częstotliwość koszenia ma związek z porą roku, panującą aurą czy temperaturą, gatunkiem traw oraz preferowanym sposobem nawożenia. Uniwersalnie uznaje się jednak, że latem po kosiarkę trzeba sięgać raz w tygodniu. Pierwsze strzyżenie wiosenne, które najczęściej ma miejsce w okolicach marca, powinna poprzedzić regeneracja trawnika po zimie. Wałowanie, wyczesanie, nawożenie, wertykulacja, aeracja, a także naprawa ubytków przygotują trawę na zbliżający się sezon. Zwykle kończy się on wraz z nadejściem października. O czym jeszcze warto pamiętać?
  • Nie ścinaj jednorazowo więcej niż ½ wysokości trawy. Optymalna wartość to ⅓.
  • Koś trawę, gdy jej wysokość wyniesie 5-8 cm.
  • Pierwsze koszenie świeżo założonej murawy wykonaj, dopiero gdy trawa osiągnie wysokość 10 cm.
  • Trawa po skoszeniu nie powinna być niższa niż 3,5 cm.
  • Koś trawnik, gdy jest suchy, wczesnym rankiem lub wieczorem, unikając nadmiernego nasłonecznienia.
  • Trawa powinna być koszona, a nie rozrywana, więc kontroluj stopień naostrzenia noża kosiarki. Gdy nieco się stępi, sięgnij po akcesoria Pilarmet.
Czym kosić duży i mały trawnik?
W przypadku trawnika o niewielkiej powierzchni doskonale sprawdza się poręczna podkaszarka bądź elektryczna kosa, które stworzono z myślą o trudno dostępnych miejscach. Wśród ich zalet znajdują się poręczność, stosunkowo niska cena, a także łatwość przechowywania. Istnieją modele zasilane energią elektryczną oraz spalinowe.
Wraz ze wzrostem wielkości murawy rosną również wymagania sprzętowe. Ceniąc sobie najwyższą jakość, warto zwrócić uwagę na asortyment Oleo-Mac. Uwzględnia on szerokie spektrum ręcznych kosiarek rotacyjnych, bębnowych, a także kosiarek samojezdnych, które poradzą sobie nawet z największym trawnikiem. Poszczególne rozwiązania odpowiadają na konkretne zapotrzebowanie, więc warto zapoznać się z dokładną charakterystyką każdego z modeli.
Kierując się wymienionymi powyżej zasadami i wskazówkami, dbanie o trawnik i żywopłot nie powinno być problematyczne. Opieka nad własnym ogrodem wymaga pewnego nakładu pracy, ale jego schludny wygląd to nagroda, która z pewnością zrekompensuje poświęcony czas.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2018
Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 336 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-11
Bardzo sprawna realizacja. Produkt dobrze zapakowany i zgodny z ofertą.
2024-06-04
Bardzo miła i rzetelna obsługa.
pixel